• “istec Prototipleme Atölyesi”“istec’te (Solidwork; Catia; Inventor) 3D tasarım programları ve makine prototipleme eğitimi” Makine Mühendisliğine giriş dersi ile AutoCad-Solidworks-Catia-Inventor gibi 3boyutlu tasarım ve mimari programları da seçmeli olarak öğretilecektir. “istec Mucitlik Takımı (InvenTeam)” istec mucit karakterli evinde bozulan bir elektronik eşyanın tamirine yeltenen dehaların peşindedir. Bu amaçla mucit beyinli öğrencilerimizin isteğiyle tasarımcı ve uzman makine mühendisi veya malzeme mühendisi bir mentör eşliğinde InvenTeam grubu kurulacaktır. Bu gruptakiler istec okulları ve anlaşmalı paydaşları bünyesinde bulunan El Metal ve Ağaç Tornası, CNC torna freze; 3D yazıcılar; Matkaplar vs. malzeme işleme makineleri yanında; kalıplı döküm atölyesi; elektroplating kaplama sistemleri vs gibi malzeme; makine, veya araç gereç üretme imkanlarını öğrencilerine atanmış olduğu proje uygulama mentörleriyle gerçekleştirebileceklerdir. Katılımı destekleyen bir öğrenme ortamı sağlayan 3D printer teknolojisi, interaktif bir eğitim sürecinin geliştirilmesini sağlayarak öğrencilerimize pek çok katkıda bulunmaktadır. Çok yönlü gelişimi destekleyerek soyut bilgilerin anlaşılmasını kolaylaştırır. Aktif öğrenmeyi sağlayan teknoloji, kuramsal bilgilerin pratiğe dökülerek kavranılmasını ve pekiştirilmesini destekler. 3D printerlar öğrencileri inovatif yaklaşıma yönlendirir. Çünkü fikirlerini deneme–yanılma yoluyla somutlaştırmaları gerekir. Yeni şeyler denemek ve teorileri test etmek, yaratıcı düşünmeyi sağlayarak öğrenme sürecini destekler. Teknolojiyi ve hayal etmeyi seven öğrencilerin motivasyonu 3D ile artacak, etkili bir öğrenme gerçekleşecektir.“istec’te nasıl çalışır ve nasıl üretilir (HW&HM) araştırma atölyesi” ile gelmişten geçmişe üretilmiş alet ve cihazların çalışma prensipleri incelenecek ve üretim yöntem, proses ve mekanizmaları öğrenilecektir. Bu atölye dersi kapsamında iletişim cihazları ünitesinde: Telgraftan-Mobil Telefona; Medikal Cihazlarda: Röntgen cihazından MR cihazına; Görüntüleme Cihazlarında; sinematograftan-Organik Ledlere; İş cihazlarında: matkaptan- hiltiye; beyaz eşyada; ütüden çamaşır makinesine, Motorlu vasıtalar ünitesinde ise; arabadan, dozere veya denizaltından tanka… şeklinde araç;cihaz ve aletlerin üretimlerini ve temel çalışma prensiplerini öğrenecektir. İSTEC mezunu bir genç bir radyonun veya bir buzdolabının temel çalışma prensiplerini bilerek genel teknik kültürü yüksek gençler olarak farklı icatlar tasarımlayabilme yetilerine sahip olacaklardır..
   • Elektrik ve elektronik atölyesi

   İSTEC ailesi olarak mecburi Temel Elektrik ve Elektronik ve Haberleşme Mühendisliğine Giriş dersi ile Temel Analog ve Dijital Elektronik laboratuvarı ile seçmeli Kontrol Teori; Güç Ve Otomasyon Elektroniği; PLC ve Yenilenebilir Enerji Üretimi dersleri verilmektedir.

   “Elektronik Kart tasarım ve Simülasyon (OrCad;Matlab Simulink)” istec’te Matlab Simulink ve OrCAD gibi simülasyon programlarıyla sanal kartlar tasarım ve elektronik simülasyonlar ve sinyal işlemler yapabilmeyi öğreneceklerdir.

   Labview-Scada ile milyonlarca mühendisin ve bilim adamının kullandığı grafiksel programlama dili ara yüz programlarıyla görsel LCD-Dokunmatik ekrandan görsel kontrollerle profesyonel cihazlar tasarlayabilmeyi öğreneceklerdir.

   “elektronik baskı devre tasarımı (Eagle;Proteus) ve kart imali” İSTEC’te; Or-Cad; Proteus; Eagle gibi elektronik baskı devre Tasarım Programları seçmeli olarak öğretilecektir.

   “Elektrik Elektronik Tasarım Takımı (EETeam) EETeam elektronik hobisi olan öğrenciler tarafından elektrik elektronik mühendisi bir mentör hoca başkanlığında kurulmaktadır.

   • Biyomühendislik ve genetik 

   istec’te Biyomühendislik ve Genetik Mühendisliği giriş dersleri verilmekte ve bu derslerde öğrendiği bilgilerle DNA izolasyonu yapan; Mikrobiyolojik ve Virolojik incelemeler yapabilen; Köylerindeki veya Çevresindeki bir bitkinin çiçek veya yapraklarından özler esktratlayıp ilacını, merhemini, yapıştırıcısını boyasını yada parfümünu üreten gençler hedeflenmektedir.

   Biyomühendislik ve Genetik araştırma takımı (GeneTeam)

   GeneTeam biyoloji ve genetik hobisi olan öğrenciler tarafından bir biyomühendis mentör hoca başkanlığında kurulmaktadır. Bu grup paydaşımız olan ÇINAR Biyomühendislik Derneği ile koordineli çalışmalarına başlayacaklardır.

   *Uzay ve havacılık mühendisliği

   “Uçak ve Roket Tasarım Takımı (AviaTEAM)”

   AviaTEAM havacılık ve uçma hobisi olan öğrenciler tarafından uçak mühendisi bir mentör hoca başkanlığında kurulmaktadır. Grup yerli uydumuzu yapan Tübitak Uzay birimiyle, TAİ; Havelsan; Roketsan; TUSAŞ kurumlarıyla paylaşım halinde çalışmaktadır. Grup kendi fonksiyonel dronlarını, prototip uçak, helikopter ve roket modellerini üretmektedir.

   *mimari & yenilenebilir enerji ve yapı mühendisliği

   Temel İnşaat Mühendisliği ve Mimariye giriş temel seçmeli dersi ile AutoCAD veya 3Dmax’ta tasarlayıp, maketlerini hazırlayan geleceğin yeşil sıfır emisyonlu şehirlerini planlayan hayal gücü yüksek gençler yetiştirilmesi planlanmaktadır.

   Seçmeli Yenilenebilir Enerji Kaynakları dersi ile istec okul binaları dahil güneş enerjisi, rüzgar enerjisi ile hibrit elektrik üretim sistemlerinden, yağmur suyu depolama, ısı yalıtım kaplamaları, verimli hidrojen enerjisi üretme şeklinde projeler tasarlamayı ve uygulamasını öğrenebilmektedir.

   “Geleceğin Yeşil Şehirlerini Tasarlıyoruz (FuterArchTeam)”

   FuterArchTeam; hayal gücü yüksek, mimari tasarımlara meraklı ve dünyaya gelecek sıfır C02 emisyonlu temiz enerji sistemleri tasarlamak isteyen öğrenciler tarafından bir mimar ve bir makine yada enerji sistemleri mühendisi mentörlüğünde kurulur.