”ÇOK DİLLİ, ÇOK KÜLTÜRLÜ’‘
“En az iki dili anlamadan asla birini anlayamazsınız.” demiştir Geoffrey Willans. Günümüzde yabancı dil öğrenmenin önemi giderek artmaktadır ve bireylere birçok faydası olmaktadır. Yeni bir dil öğrenmek kişiyi geliştirir. Yabancı dil öğrenilirken birey kendi dil yapısını ve ses uyumunu detaylı inceleyerek anadilini yeniden keşfedecektir. Böylece daha etkili iletişim kurmasını sağlayacaktır.

Yabancı dil öğrenildiğinde farklı dil sistemlerini tanımak, anlamak ve iletişim kurmak beynin fonksiyonlarını zorlayacağından dolayı beynin işlevselliği daha fazla gelişecek; beynin dil merkezleri de gelişip büyüyecektir. Hafızayı güçlenerek alzheimer hastalığına karşı tedbir alınacaktır. Güçlü hafıza ise problem çözme, müzakere etme ve çoklu görevleri başarı ile yerine getirme kabiliyetini artırarak analitik düşünme yeteneğini geliştirir.

İki dili öğrenerek büyüyen bireyler, daha önce duymadıkları dilleri ayırt edebilme yeteneğine sahip olmaktadırlar. İki dil bilen insanlar birden fazla iş olduğunda işler arasında daha hızlı geçiş yapabilmektedirler. Daha fazla bilişsel esneklik gösterip beklenmedik durumlara daha kolay uyum sağlayabilmektedirler. İki dilli insanların dikkatleri üzerinde daha güçlü kontrolleri vardır. Tüm bu faydaların ötesinde, yabancı bir dil öğrenmenin en güzel faydalarından birisi başka bir kültürün içine dalmanızı ve kendi kültürünüzü başka bir kültürün gözünden görmenizi sağlamasıdır. Başka bir dil öğrenerek “ikinci bir ruh” daha kazanabilirsiniz.

istec’te dil eğitimine çok önem verilen bir husustur. İngilizce eğitiminde gramer, okuma, çevirme, dinleme ve konuşma şeklinde ayrı beceri takipleri sayesinde tam anlamıyla bir ingilizce öğrenimi sağlanmaktadır. Konuşma ve dinleme bölümleri Native speaker eşliğinde öğretilecektir. 2. dil olarak bilimde çığır açmış bilimcilerin dili almanca mecburi tutulmaktadır.

Ayrıca seçmeli 3. dil olarak (Rusça, Arapça, Çince; Fransızca ve İspanyolca dillerinden biri tercih edilebilecektir.