istec Deneysel&Kuramsal Kimya

Blog Image

istec’te fizik, kimya ve biyoloji laboratuvarımız üniversiteleri kıskandıran patentli ürün ve uluslar arası literatürde makale çıkarabilecek, tam donanım ve alt yapıyla inşa edilmiştir.

istec’te kimya eğitimi öncelikle kimyasal hesapları kolaylıkla yapabilmek için fizik ve kimya için matematik ve geometri bilgisi kimya dersine başlanmadan ilk hafta fizik dersi ile koordineli bir yoğun programla anlatılır. Daha sonra, “Her ders bir deney her deney bir deneyim” düsturunca kimya dersi; deneyler eşliğinde işlenir.

2. hafta öğrenciler laboratuvarda iş ve laboratuvar güvenliği ve çeker ocakta çalışma eğitimi aldıktan sonra kimyasal araç; gereç ve özellikle cam malzemeleri tanımayı ve temel kullanım amaçlarını öğrenir. Bazı temel kimyasalları tanır ve özelliklerini öğrenir.

Müfredat konularına paralel bir şekilde her dersi deneylerle dinlemenin yanında uygulamalı görerek, duyarak, koklayarak, elleyerek; hatta bazı durumlarda tadarak unutmayacakları şekilde öğrenirler. Koku hafızasının yaşlılık döneminde bile aktif olduğu deneyimlerle sabittir.

Çocuğunuz evine yapmış olduğu, defne sabunu veya papatya kokulu Arap sabununu veya şampuanını yapsa; kendi kalp şeklindeki mumunu getirip size hediyeler verse, veya evinizin bahçesindeki bir bitkiden parfümünü ya da esans yağını damıtıp extrakte etse; kendi elma sirkesini üretse; kendi sevdiği renkte bitkisel boyasını veya yapıştırıcısını üretse; kendi nanogümüş kaplamasını ya da kendi güneş pilini üretse istemez miydiniz?

“inorganik-organik-analitik-nükleer-fiziko-biyokimya anabilim dalı laboratuvarları şeklinde uygulanacaktır.

“Her ders bir DENEY her deney bir DENEYİM”